Telefon E-Mail
Erfolg im Stall
Tipy pro řízení Silážování a výroba krmiv

Tipy pro úspěšné silážování kukuřice

Trecker mit Mais

Na úspěchu silážování kukuřice se podílejí různé faktory řízení. Kromě výběru správného silážního přípravku je třeba věnovat pozornost i dalším klíčovým údajům, jako je doba sklizně, výška strniště a délka řezanky.

Termín sklizně

Obsah sušiny celé rostliny by měl být mezi 28 a 35 %. Obsah sušiny zrna by měl být 56 až 60 %. Model pracující s celkovou sumou tepla nabízí dobrou možnost pro odhad zralosti porostu kukuřice. Pro určení zralosti jsou důležité informace týkající se odrůdy, termínu výsevu, půdního druhu, využitelného množství vody v půdě a klimatických dat jako teplota, množství srážek a globální záření. Postup dozrávání aktuální kukuřičné odrůdy je v prognóze zohledněn. 

Výška strniště

Optimální výška strniště pro zachování odpovídajících hygienických podmínek při silážování je minimálně 30 cm. Má rozhodující vliv na zatížení kukuřičné siláže kvasinkami a plísněmi. Ve spodních částech stébel se nachází celá řada škůdců kvašení. K tomu ještě stoupá obsah vlákniny ve spodních částech rostliny a obsah energie klesá (graf 1).

Délka řezanky

Vhodná délka řezanky (TDR – teoretická délka řezu) činí  4 až 8 mm. Je předpokladem pro správné udusání, lepší využití prostoru sila a nízké ztráty. V zásadě platí: čím sušší je silážovaná hmota, tím kratší má být
řezanka. Všechna zrna by měla být alespoň rozčtvrcena, pouze narušení zrna nestačí.

Správný silážní přípravek

Vedle základních ukazatelů procesu silážování podporují BONSILAGE-silážní přípravky fermentaci v různých směrech účinku (schéma 1). Výběr přípravku se řídí individuálními požadavky zemědělských podniků.

Udusání a zakrytí

Přístup kyslíku způsobuje druhotné zahřívání, jehož následkem dochází ke ztrátám energie a sušiny. Čím lépe je siláž udusána, tím méně vzdušného kyslíku může během odběru hmoty do sila proniknout. Při návozu hmoty do sila v množství 20 t sušiny a více (např. 66 t s 30 % sušiny) není možné docílit optimálního udusání s jedním dusacím strojem ani při nepřetržitém pojezdu.

Tip: Při větším množství sklízené hmoty a menších silech je vhodné pracovat paralelně ve dvou silech s několika dusacími stroji.

Ihned po ukončení dusání, musí být silo pečlivě uzavřeno: strečová fólie, hlavní vzduchotěsná fólie, krycí síť (zatížení a ochrana před poškozením), zátěžové vaky (zatížení a vzduchotěsná bariéra), fólie pro boky sila (utěsnění stěn) (schéma 2).

Tip: Kromě síly silážní fólie jsou důležité kvalitativní ukazatele jako vzduchotěsnost, elasticita, odolnost vůči UV-záření a kyselinám.

Odebírání hmoty ze sila

Aby nedocházelo ke vzniku druhotného zahřívání, měl by být minimální odběr hmoty ze sila 2 m za týden. Technika při odebírání hmoty by neměla v zásadě narušit celistvost plochy, ale zachovat ji hladkou, aby do sila nevnikal kyslík a hmota se nezahřívala.
 

 

 

Kontaminace kvasinkami a obsah živin v kukuřičném stéblu
Graf 1: Kontaminace kvasinkami a obsah živin ve spodní části stébla kukuřičné rostliny
Přehled výrobků BONSILAGE pro silážování kukuřice
Schéma 1: Přehled výrobků BONSILAGE pro silážování kukuřice
Příklad správného zakrytí sila
Schéma 2: Příklad správného zakrytí sila