Telefon E-Mail
Aktuální zprávy
Aktuální zprávy

Výsledky soutěže šlechtitelských chovů 2022

2022-12-19 

Pohár získaly Nahořany

Článek je převzat z Náš Chov 2022, celý článek včetně fotogalerie zde

Putovní pohár pro vítěze šlechtitelských chovů českého strakatého plemene získala počátkem prosince na Skalském dvoře společnost Nahořanská a. s.

V rámci semináře byly vyhlášeny výsledky soutěže šlechtitelských chovů. Mezi kritéria soutěže se řadí: prověření a genomičtí býci, býci zapsaní do PK, index GZW, osvalení stáda + FW, produkce tuku a bílkovin, březost jalovic a krav, dlouhověké krávy s celoživotní užitkovostí, délka mezidobí a SP, exteriér a účast a výsledky na výstavách.

Na první příčce se s počtem 639,3 bodu umístila společnost Nahořanská a. s., který hospodaří nedaleko Nového Města nad Metují. Jako druzí přebírali ocenění zástupci podniku ZD Nová Ves - Víska hospodařící na Vysočině v blízkosti Chotěboře. V konečném součtu získali 543,5 bodu.

Třetí příčku obsadilo se ziskem 415,9 bodu VOD se sídlem v Kámeně z Kraje Vysočina.

 

Chovatelské akce

Jak se shodli pracovníci svazu i chovatelé, národní výstava v Radešínské Svratce 2022 byla velmi povedená. „Atmosféru si můžete připomenout ve videu, jehož odkaz najdete na našich webových stránkách,“ informoval Ing. Král.

I v letošním roce proběhne kromě národního šampionátu v Brně, který se uskuteční v rámci výstavy AnimalTech v úterý 25. dubna, mnoho dalších chovatelských akcí. Konkrétně se zájemci sejdou 17. května na přehlídce býků v Hradištku v areálu firmy Natural, 26. května se uskuteční chovatelský den v Roprachticích, 2. června ve Mžanech, 8. června se bude konat Orlický pohár. Chovatelský den ve Zdislavicích proběhne 15. června, o den později se uskuteční Den skotu v Třebíči. V Kralovicích se chovatelé sejdou 22. června.

Dne 7. září se bude konat přehlídka býků společnosti CRV v Zásmukách, 14. 9. bude výstava českého strakatého skotu v Opařanech a následují dvě přehlídky býků, 20. 9. na stanici v Homoli (Jihočeský chovatel) a 21. září na ISB v Bohdalci (CHD Impuls).