Telefon E-Mail
Aktuální zprávy
Aktuální zprávy

Odborná cesta do USA

2023-10-16 

Ve dnech 30.9. – 8.10. 2023 jsme se společně s našimi zákazníky zúčastnili odborné cesty do USA. Cílem byla výstava World Dairy Expo ve městě Madison, stát Wisconsin. Jedná se o jednu z největších výstav mléčného skotu na území spojených států, vždyť v roce 2022 se jí účastnilo celkem 1871 majitelů, kteří vystavovali 2696 kusů skotu ze 36 států USA a 5 provincií Kanady. V letošním roce byla účast podobná a podle vlajky ve výstavní hale se zúčastnili i chovatelé z Mexika. Bylo k vidění velké množství přehlídek různých plemen a kategorií skotu. Mimo dominantní holštýnské populace byla vidět i méně tradiční plemena jako Jersey, Guernsey, Brown Swiss, Ayrshire a Milking Shorthorn. Přehlídka se konala v místní hokejové hale odhadem pro 7 000 diváků. Všechna zvířata si bylo možné prohlédnout ustájené v halách a promluvit si s jejich hrdými majiteli o farmách, zvířatech i věcech, co je trápí. Výstava byla skvěle organizovaná a například pro mezinárodní účastníky byl připraven salónek s možností posezení a malého občerstvení. Navštívili jsme i stánek naší sesterské společnosti Provita Supplements, která zastupuje společnost SCHAUMANN na americkém kontinentu. Jak nám bylo sděleno, v letošním roce se podaří jen v USA zakonzervovat pomocí biologických konzervantů objemných krmiv cca 9 mil tun. Gratulujeme!
Provita Supplements pro nás zajistila i odborný program, spočívající v návštěvách různých farem ve Wisconsinu a to od farmy s plemeny Jersey a Guernsay produkující mléko na výrobu sýrů, přes školní podnik patřící Univerzity of Wisconsin v Madisonu až po komerční farmu s 2000 dojnicemi. Zájem našich chovatelů a četné dotazy svědčily o tom, že podniky byly vybrány správně. Na závěr každé návštěvy jsme pozvali místní chovatele do ČR a doufáme, že je zde budeme moci přivítat. 
Tak snad zase někdy příště ….


P.S. Děkujeme za organizaci na místě naší sesterské společnost Provita Supplements a cestovní kanceláři Pražský klub. Bylo to skvělé! To jsme si zase jednou užili světa.

Jirka Kuník
 

Konec dobrý, všechno dobré!