Telefon E-Mail
Aktuální zprávy
Aktuální zprávy

Náš návrat na paradrezurní kolbiště

2023-01-11 

Náš návrat na paradrezurní kolbiště - MČR drezury a paradrezury 2022

Po roční pauze, která byla způsobená dlouhodobou nemocí jezdkyně, jsme vyrazili na dlouho očekávané tříkolové závody konané v areálu Panská Lícha na pokraji Brna. Závody se konaly v termínu od 10. do 15.8.2022.
Za Stáj Rozárku vyrazil tým ve složení: jezdkyně - Terezka Dubcová, pradrezúrní kůň - Mon Aer (Erin), ošetřovatelka a asistentka Terezky - maminka Lenka Dubcová a majitelka koně, pracovní jezdkyně, ošetřovatelka a trenérka v jednom - Lenka Procházková.
Hlavní změna oproti předchozím letům byla především ta, že Terezka postoupila ze III. do IV. gradu, neboli z lehčí klusové skupiny do skupiny cvalové na úrovni „L“ drezur pro zdravé jezdce. Terezka je zařazena do nejtěžší skupiny (grade V), kterou hendikepovaný jezdec může jezdit. Takže nás stále čeká spousta práce a tréninků, aby co nejdříve mohla konečně startovat ve své skupině.


Další změnou letošní sezóny je to, že se Terezka učí jezdit úlohy zpaměti. K Terezky hendikepu patří i krátkodobá paměť., takže se úlohy učí těsně před závodem.


Již v loňském roce na podzim Terezka začala po vážných zdravotních obtížích trénovat. Bylo třeba začít zvýšením kondice. Docházela na rehabilitace a k tomu intenzivně cvičila doma. Teprve postupně začaly tréninky na koni. Přes zimu jsme procvičovali správné vedení koně, přesnost v úlohách a věnovali jsme se shromáždění koně. V úlohách III. skupiny je pouze pracovní klus, ale ve IV. skupině jsou již shromážděné chody. Díky kvalitnímu povrchu v areálu Stáje Býchory u Kolína majitelů Markéty Málkové a Jiřího Zieglera, jsme měli možnost trénovat celou zimu v hale. Tím jsme se posunuli o obrovský kus dál a nemuseli jsme na jaře začínat znovu od začátku.


Na jaře jsem s Erinem 2x denně pracovala ze země metodou, kterou mi ukázala Markéta Málková. Tato práce je založena na staré klasické drezuře a velmi nám pomohla. Erin se lépe osvalil a do shromáždění šel mnohem lehčeji. Terezka měla díky tomu více možností a mohla postoupit do těžší paradrezurní skupiny.

Terka si nejprve vyzkoušela závodní atmosféru mezi zdravými jezdci na hobby závodech ve Slatiňanech, kde získala krásné 4.místo. Pak se kvalifikovala na MČR v Brně v Panské Líše. Od té doby jsme se připravovali jen na tento veliký závod. Sestavili jsme freestylovou drezúrní úlohu na hudbu a ladili všechny cviky a shromažďování.

Jak se mistrovství blížilo, tak kondice Erina stoupala. Asi 10 dní před těmito důležitými závody jsme měli všichni dovolenou. Byl to trochu risk, ale dovolená byla naplánována dříve, než rozpis závodů. Naštěstí pauza ničemu neuškodila a hned jsme navázali tam, kde jsme přestali. Erina jsem během pár dní trochu porovnala a už jsme balili na závody. Do Brna jsme vyrazili ve středu ráno, abychom stihli tréninky a veterinární přejímku.

Terezka s Erinem si prošli tréninkové plochy v areálu a závodní obdélník. Oba ukázali, že jsou výborně připraveni a vyrovnanost Erina byla neuvěřitelná. Žádné plašení, řehtání, neklid a nervozita.

Druhý den to začalo. Zde už se nervozita začala projevovat. Báli jsme se, aby si Terezka zapamatovala správně úlohu a dokázala udržet svou maximální soustředěnost na koně. Povedlo se to a zajeli spolu úlohu za 66,301 %. Tím získali 2.místo!

Druhý den závodů se konalo slavnostní zahájení MČR drezury a paradrezury. Ceremoniál byl krásným zážitkem, všichni účastníci jednotlivých oblastí byli oblečeni do stejných triček a vedoucí ekip je vedli čestným zahajovacím kolem. Hana Vašáriová, vedoucí ekipy Středočeského kraje, předala vedení ekipy právě Terezce, která na to byla patřičně pyšná. Po uvítání všech účastníků proneslo slova podpory vedení závodů a zazněla Česká hymna. Atmosféra byla nezapomenutelná.

Druhý den Terezka s Erinem zajeli úlohu za 66,958 % a zopakovali si své druhé místo. Ale tentokrát již Terezka své emoce nezvládla. Po úloze se štěstím tak rozbrečela, že stevardka, která kontroluje všechny koně, si myslela, že se něco nepovedlo. Museli jsme jí vysvětlit, že je to tím, jak to vše dobře zvládla! Terezka s Erinem měla problémy na opracovišti. Erinovi se objevila alergie, ale zatím přesně nevíme její původ. Zda je to prach, pyly nebo hmyz.Projevuje se to podrážděním očí, pohazováním hlavou a velmi špatnou pozorností při práci. Jelikož se nám to již stalo, měli jsme sebou kapky do očí, díky kterým se uklidnil a s Terezkou zajel krásnou úlohu.

Třetí a finálový den probíhal už v klidnějším a soustředěnějším duchu. Rozdělily jsme si práci tak, že každá z nás přesně věděla, co má kdy dělat. Terezka prováděla Erina a při tom si opakovala úlohy, já jsem čistila box, zajišťovala vodu, krmení a snažila se o maximální komfort pro koně. Maminka Terezky byla spojka mezi námi a k tomu leštila Terezce boty a výstroj. Ve stáji byla skvělá atmosféra, všichni paradrezurní jezdci a jejich doprovod si navzájem pomáhali a vše brali s vtipem a humorem.

Před závodem si Terezka s Erinem vyzkoušeli pár cviků z úlohy. Je pravda, že Erin třetí den nešel do takového shromáždění, co předváděl doma, ale přisuzuji to opětovné alergické reakci, kterou znovu před soutěží měl. Těsně před soutěží se ale uklidnil a snažil se vyhovět jezdci.

Před námi byla poslední drezurní úloha na hudbu. Musím říct, že Terezka přes veškerý svůj hendikep a znevýhodnění, vše zvládla výborně. Na začátku úlohy jí utekla hudba, ale ona si dokázala v průběhu úlohy na doprovod počkat a s neuvěřitelným citem a elegancí vše zamaskovat. Tuto freestylovou úlohu zajela za 67,525 % a získala 3. místo. 

V součtu bodů za tři mistrovské dny Terezka obsadila celkově 2.místo. Zárověň se stala vícemistrem MČR 2022 v kategorii nezařazených jezdců s celkovým hodnocením 66.928 %. Konkurence je každým rokem větší, ale Terezka, nejmladší paradrezurní jezdkyně, to mezi ostřílenými jezdeckými matadory zvládla na výbornou.

Slavnostní vyhlášení bylo velmi pěkné. Jezdci měli připravené židle, kam se v řadě posadili a koně stáli za jejich zády. Vyhodnocení bylo rozděleno do dvou skupin, na zařazené a nezařazené jezdce. V zařazených jezdcích zvítězila s přehledem Anastasie Vištalová (71,035 %), na druhé příčce byla Kristýna Rudolfová (65,178 %) a třetí místo obsadila Dana Selnekovičová (61,331 %). Ve skupině nezařazených zvítězila Dana Kiliánová (70,214 %), druhá byla Tereza Dubcová (66,928 %) a třetí Lucie Putnová (63,689 %). Obrovským překvapením bylo vyhlášení nejlepšího teplokrevného koně MČR paradrezury, kterým se stal právě náš Erin! Domů si odnesl stuhu a pohár Svazu Chovatelů Českého Teplokrevníka.

Návrat domů byl plný úspěchů, dojmů a radosti. Na závěr chci poděkovat všem, kdo nám pomáhali. 
Konkrétně Markétě Málkové a Jiřímu Zieglerovi ze Stáje Býchory, paní Jaroslavě Vláškové, společnosti SCHAUMANN ČR s.r.o., týmu Stáje Rozárky a především našim rodinám, které nás již tolik let v tomto sportu podporují!
Lenka Procházková