Telefon E-Mail
Úspěch ve stáji
Tipy pro řízení Prasata

Stabilní užitkovost i přes stoupající teploty v letním období

Schwein

Vhodně přizpůsobené krmení a správný management snižují ztráty na užitkovosti spojené s vysokými teplotami. Vysoké teploty v loňském létě opět jasně ukázaly potřebu cílených opatření ke snížení tepelného stresu ve stádech prasat.

Ačkoli "komfortní teplota" do značné míry závisí na věku zvířete, pokud vysoké venkovní teploty způsobí, že teplota ve stáji vystoupá do nepředstavitelných výšin, trpí všechna zvířata. Stres z horka se nejprve projeví snížením příjmu krmiva - u prasnic je to 190 g/den za každý °C nad 22 °C. Kromě venkovních teplot jsou zvířata stresována také tzv. metabolickým teplem. Jedná se o teplo vznikající při trávení krmiva a přeměně živin v organismu.

V důsledku vysoké metabolické zátěže při tepelném stresu vzniká více volných radikálů, které mimo jiné způsobují větší propustnost střevní sliznice a celkově poškozují buňky. Tělo se musí zbavit nadbytečného tepla, a proto jsou všechny funkce odvodu tepla velmi zatížené. Na rozdíl od lidí se prasata nemohou potit a v moderních chovech nemají zvířata téměř žádnou možnost ochladit se válením. Je proto obzvláště důležité sledovat krmení a management a včas reagovat. Vhodná a cílená opatření v oblasti krmení a managementu mohou zvířata během tepelného stresu účinně podpořit a možné negativní následky vysokých teplot snížit.

 

 

Opatření proti tepelnému stresu
Opatření na snížení vlivu tepelného stresu jdou ve výživě i v řízení ruku v ruce

 

SCHAUMANN-koncept a SCHAUMANN-program výrobků nabízí cílenou podporu pro Vaše prasata během tepelného stresu:

CERAVITAL XP - produkt fermentace

  • zlepšuje využitelnost živin
  • ulevuje střevům

CELLTOP - doplňkové krmivo

  • chrání buňky před oxidativním stresem
  • podporuje imunitní systém

SCHAUMA LIPO PLUS - tukový koncentrát

  • vysoká koncentrace energie
  • ulevuje látkové výměně

SCHAUMACID - kombinace kyselin

  • zajišťuje hygienu krmiv
  • stabilizuje zdraví ve střevě

SCHAUMANN-odborný poradce ve spolupráci s Vámi rád připraví individuální strategii výživy.