Telefon E-Mail
inovativní výrobky a účinné látky SCHAUMANN
Inovativní výrobky Skot

KALBI SAN LIQUID podporuje optimální start telat

Kalb
Kalb

Nový SCHAUMANN-přípravek KALBI SAN LIQUID je speciální výrobek pro vitální telata, který stabilizuje střeva a pomáhá předcházet průjmovým onemocněním. Díky optimální kombinaci čtyř účinných látek podporuje střevní integritu, zvyšuje odolnost nejmladších telat od prvního dne a nastavuje směr pro budoucí užitkovost krav. 

Tři čtvrtiny ztrát při odchovu telat jsou způsobeny průjmovými onemocněními. Obvykle k nim dochází během prvních týdnů života. Kromě průjmů způsobených prostředím, např. v důsledku stresu při změně skupiny, chyb v managementu napájení nebo jiných chyb v řízení, je velká část průjmů telat způsobena patogeny. 

Zdraví telat ohrožuje řada patogenů

Nejčastějšími původci průjmu jsou rotaviry, koronaviry, bakterie E. coli nebo kryptosporidie (graf 1). Posledně jmenovaní jsou parazité, kteří se přichytávají na střevní buňky, rychle se množí a uvolňují toxiny. 

Lepší prevence - preventivní opatření chrání před průjmem telat

Důležitými opatřeními pro prevenci průjmu jsou správné používání mleziva, optimální hygiena ve stáji a odpovídající výživa telat, která podporuje jejich vývoj. Nejvyšší prioritou je posílení imunitní obrany telat a jejich příprava na specifické zastoupení mikroorganismů na farmě. 

KALBI SAN LIQUID - všestranný balíček pro střeva se čtyřmi účinnými látkami

KALBI SAN LIQUID podporuje integritu střev a zvyšuje odolnost nejmladších telat již od prvního dne. Vybrané účinné látky tekutého doplňku tvoří účinnou kombinaci pro vitální telata: 

Mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem (MCFA)

MCFA inhibují grampozitivní (klostridie, streptokoky, stafylokoky) a gramnegativní bakterie (enterobakterie, např. E. coli, salmonely) ve střevním traktu. Napadají ochranný obal bakterií, ničí metabolickou rovnováhu i DNA buňky a zabraňují rozvoji patogenních zárodků.

Rostlinné extrakty 

Rostlinné třísloviny podporují integritu střevní sliznice svým inhibičním účinkem na patogenní zárodky. Utěsňují malé krevní kapiláry a chrání membránu před bakteriemi. Kromě toho mají zklidňující, místně znecitlivující a protizánětlivé účinky.

Kyselina fulvová 

Díky speciálním vlastnostem kyseliny fulvové má KALBI SAN LIQUID protizánětlivý, imunomodulační účinek a potlačuje patogenní zárodky. Malá velikost molekul umožňuje kyselině fulvové vázat se přímo na střevní sliznici (schéma 1). Tím stimuluje imunitní systém, podporuje hojení zanícené střevní sliznice a potlačuje růst zárodků. Kromě toho může kyselina fulvová zmírnit účinky oxidativního stresu na střevní sliznici.

Kyselina glukonová 

Kyselina glukonová je organická kyselina, která se do tlustého střeva dostává nerozložená. Stimuluje laktobacily, a tím produkci laktátu a acetátu a jejich přeměnu na butyrát v tlustém střevě. Butyrát posiluje bariérovou funkci sliznice, inhibuje patogeny a má protizánětlivý účinek.

Praktický test ukazuje inhibici E. coli a podporu bakterií mléčného kvašení

Testy v praktických podmínkách na statku Hülsenberg ukazují, že přípravek KALBI SAN LIQUID podporuje žádoucí výskyt bakterií mléčného kvašení ve střevě a významně potlačuje E. coli (graf 2). 
Nový SCHAUMANN-přípravek představuje komplexní balíček pro zdravá střeva telat, a tedy optimální způsob, jak podpořit telata v jejich vývoji. Věnujte pozornost budoucí užitkovosti Vašich dojnic již dnes. 

Patogeny relevantní pro telata

Mnohé patogenní kmeny ohrožují zdraví telat již od prvních týdnů
Graf 1: Mnohé patogenní kmeny ohrožují zdraví telat již od prvních týdnů

Účinek kyseliny fulvové (huminová kyselina) ve střevní sliznici

Huminové kyseliny podporují hojení střevní sliznice, působí protizánětlivě a aktivují imunitní systém.
Schéma 1: Huminové kyseliny podporují hojení střevní sliznice a aktivují imunitní systém.

KALBI SAN LIQUID pro telata v praktickém testování na statku Hülsenberg

Testy v praktických podmínkách ukazují: KALBI SAN LIQUID podporuje žádoucí výskyt bakterií mléčného kvašení ve střevě a inhibuje E.coli
Graf 2: Testy v praktických podmínkách ukazují: KALBI SAN LIQUID podporuje žádoucí výskyt bakterií mléčného kvašení ve střevě a inhibuje E.coli