
AMINOTRACE - inovativní vývoj organicky vázaných stopových prvků

AMINOTRACE-organicky vázané stopové prvky z produkce firmy SCHAUMANN jsou vysoce kvalitní produkty. Vyznačují se nejlepší rozpustností, optimální koncentrací stopových prvků, stabilními komplexy a vysokou biologickou využitelností.
V těsné spolupráci Technické univerzity Clausthal a ISF Schaumann-výzkum byly vyvinuty následující glycináty stopových prvků:
- měďnatý glycinát
- zinečnatý glycinát
- manganatý glycinát
- železnatý glycinát
- měďnatý dilysinát
- zinečnatý dilysinát
Důvodem optimalizačních a vývojových prací byla: Dobrá rozpustnost při současně vysoké stabilitě produktů.
Výsledek
- vysoká biologická využitelnost a stabilita
- vysoce účinné zásobení cílových tkání
- zlepšení biologické účinnosti
- snížené vylučování stopových prvků

Vysoce využitelné stopové prvky přináší vyšší užitkovost z krmiva. Speciální účinné látky pozitivně ovlivňují vývoj končetin a kostí, porodní hmotnost, mléčnou užitkovost a růst (schéma 1).
AMINOTRACE zlepšuje stravitelnost stopových prvků (tabulka 1). Stejnou dávku stopových prvků je možné zabezpečit přidáním pouze 25 až 50 % doplněného množství. Výsledkem je lepší, jistější zásobení při výrazně sníženém vylučování těžkých kovů.
Prasnice jsou vystaveny velkému zatížení především ve skupinovém ustájení. Zařazení Aminotrace-glycinátů a lysinátů přináší výhody pro užitkovost, zlepšení zdravotního stavu paznehtů a stability končetin (schéma 2). Dodatečně AMINOTRACE zlepšuje plodnost prasnic.
Ve výživě vykrmovaných prasat nabízí AMINOTRACE odpovídající řešení v doplnění životně důležitých stopových prvků. Výsledkem je vysoká hladina užitkovosti, dobrý zdravotní stav a nižší vylučování těžkých kovů (tabulka 2).
V odchovu selat přebírají vysoce stabilní, efektivní AMINOTRACE – sloučeniny důležitou funkci v podpoře imunitního systému selat a zvyšují stravitelnost. Pokusy mimo jiné dokládají významný náskok v užitkovosti odstavených selat, kterým byly zkrmovány Aminotrace-lysináty. Ve srovnání s kontrolní skupinou se zlepšil denní přírůstek živé hmoty (graf 1).

Ve výživě skotu musí být překonány ještě větší překážky v zásobování stopovými prvky. Na jedné straně je to variabilita objemného krmiva, na druhé straně jsou to vlivy bachoru. Pro přežvýkavce jsou obecně stopové prvky jako měď, zinek, mangan, jód, kobalt a selen v nedostatku. Jejich doplnění do krmné dávky je proto velmi důležité. Zohlednit je třeba také negativní vzájemné účinky s ostatními prvky (schéma 1).
Díky použití AMINOTRACE-organicky vázaných stopových prvků je možné negativní vzájemné působení tohoto druhu výrazně omezit. Na základě lepší využitelnosti lze snížit absolutní množství, a tím se antagonistické vztahy mezi stopovými prvky zmenší.
AMINOTRACE se zařazuje také do SCHAUMANN-mléčných krmných směsí, čímž se zlepšuje vitalita a užitkovost telat. Sledování potvrzují, že denní přírůstky telat jsou o 5,7 % (u měďnatého dilysinátu) popř. o 5,0 % (u zinečnatého dilysinátu) vyšší než u telat, u kterých byly tyto prvky doplněny formou síranů (graf 1).

Doplnění stopových prvků je pro vývoj a růst drůbeže nepostradatelné. Díky použití AMINOTRACE je možné redukovat absolutní obsahy, a snížit tak zatížení životního prostředí i zvířat.
Nedostatek stopových prvků může mít za následek poruchy nervového systému, anomálie při vytváření kostry, anémie a sníženou syntézu bílkovin. V krmivu pro drůbež je rovněž nutné zohlednit poměr esenciálních aminokyselin, neboť nevyvážené zásobení lyzinem může mít negativní vliv na růst a užitkovost zvířat.
S měďnatým popř. zinečnatým dilysinátem se podařilo zkombinovat pozitivní účinky lyzinu v organismu a látkovou výměnu s odpovídajícím zásobením stopovými prvky. Sledování ve výkrmu kuřat potvrdila jednoznačně výhodu Aminotrace-lysinátů oproti síranům. Relativní živá hmotnost stoupala (graf 1) a konverze krmiva klesala (graf 2).