Telefon E-Mail
Aktuální zprávy
Aktuální zprávy

XV. NÁRODNÍ VÝSTAVA DEN ČESKÉHO STRAKATÉHO SKOTU

2022-09-08 

Videozáznam z celého dne výstavy si můžete prohlédnout na webu TV Zemědělec

Fotogalerie z webu  ČESTR ke zhlédnutí zde

Celý článek včetně fotografií je na tomto odkazu

V rámci výstavy soutěžilo v různých kategoriích celkem 80 dojnic včetně potomků legendární šampionky Berty. Na přehlídkách hodnotili rozhodčí u zvířat tělesný rámec, osvalení, nohy nebo vemeno. Titul pro nejstarší šampionku zůstal na Vysočině a získala jej Bagheera z Výrobně – obchodního družstva se sídlem v Kámeni na Pelhřimovsku. Zároveň získalo VOD Kámen putovní pohár inženýra Romana Šustáčka pro podnik, který je na výstavě v součtu bodů nejúspěšnější. „I když je početní stav skotu v Česku mnohem nižší než v 90. letech, díky šlechtění výrazně vzrostla užitkovost tohoto kombinovaného plemene, například u červeného skotu je 2x vyšší a ze 4 500 l mléka za rok se zvýšila na 9 000 l,“ zdůraznil Jaroslav Michal z firmy Proagro.

„Národní výstava českého strakatého skotu v Radešínské Svratce má několik svých NEJ, kterými se může pochlubit, a lze ji jejím rozsahem a významem nazývat jako malou Zemi živitelku. Chov českého strakatého skotu a zemědělské hospodaření  pozitivně ovlivňuje naši krajinu, dodává biomasu do půdy a zvyšuje její retenci,“ řekl v úvodu radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životní prostředí Pavel Hájek.

Výčet NEJ národní výstavy českého strakatého skotu dle názoru organizátora výstavy Pavla Krále z CESTR tkví v tom, že se jedná o největší „open air show" v ČR; největší výstavu skotu v ČR; účastní se více něž 50 chovatelů z celého Česka s více než 150 kusy všech kategorií skotu; hodnocení zvířat probíhá nezávislými renomovanými zahraničními rozhodčími;  výstavy se účastňují významné osobnosti chovatelského, politického a kulturního  života – např. ministr zemědělství ČR, prezident Evropského sdružení chovatelů strakatého  skotu, prezident Agrární komory ČR, předseda Zemědělského svazu ČR, rektorka MENDELU v Brně, hejtman Kraje Vysočina, poslanci a senátoři. Součástí výstavy je i ukázková expozice na výstavišti (plemena ovcí, koz, prasat) a bohatý doprovodný program pro odbornou, laickou veřejnost i nejmladší návštěvníky (soutěž o nejlepší vodiče, soutěže v odhadu hmotností, soutěž Miss našeho chovu). Veřejnost pravidelně zhlédne rozsáhlé expozice zemědělské techniky, služeb a výrobních programů zastoupených více než 100 vystavovateli, expozice historické techniky a prezentace nabídek všech významných plemenářských, krmivářských a dalších zemědělsky zaměřených firem.

Na výstavišti probíhala také neformální jednání na stáncích zemědělských a souvisejících organizací s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou, s hejtmanem Kraje Vysočina Vítězslavem Schrekem a jeho radním pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životní prostředí Pavlem Hájkem.

Na výstavišti si veřejnost mohla prohlédnout různá řemesla a zakoupit tradiční řemeslné výrobky nebo publikace od spisovatelky Zdeňky Šiborové, která pro svoji vnučku Rozárku napsala knihu Kravička Berta, která vyšla v několika vydáních a byla přeložena i do slovenštiny. Název kravičky je podle nejslavnější dojnice – vítězky výstav skotu na Vysočině a můžeme se v příštích letech těšit na pokračování této knihy s názvem Berta a Bertička.

Na závěr národní výstavy českého strakatého skotu se uskutečnilo jednání Komise pro zemědělství Rady Kraje Vysočina, kterou zahájil hejtman Kraje Vysočina a diskutovalo se například o problémech v zemědělství i možné spolupráci s Potravinovou bankou Vysočina.