Telefon E-Mail
Aktuální zprávy
Aktuální zprávy

Slavnostní setkání chovatelů na Seči je za námi

2022-12-21 

Odložené oslavy 30. výročí založení Svazu, chovatelské setkání a seminář 2022 je úspěšně za námi. Nemoli jste se jej účastnit? Přinášíme Vám ve zkratce informaci a zajímavé prezentace alespoň takto. 

Dne 6. prosince 2022 se uskutečnilo slavnostní setkání chovatelů a příznivců holštýnského skotu v hotelu Jezerka na Seči. Ačkoliv příliš nepřálo počasí pro cestování, sešlo se zde na 300 chovatelů z celé republiky, aby oslavili opožděně 30. výročí založení Svazu. Cestu na setkání vážili i kolegové ze slovenského svazu, kteří stejně jako desítky dalších jednotlivců i firem, převzali ocenění za dlouhodobou spolupráci a podporu Svazu. Mezi oceněnými nechyběli ani bývalí předsedové a členové Výboru či Rady plemenné knihy, zástupci spolupracujících instuitucí a firem či podporovatelé mezinárodních šampionátů a kongresu.

V rámci dvou přednášek ředitele Svazu doc. Motyčky jsme si připomněli historii Svazu, důležité milníky a dozvěděli jsme se, jakou cestu holštýnské plemeno a šlechtění urazilo, ale také zajímavosti o šlechtění a genomice. 

Zajímavosti ze SZP a aktuální informace ze SZP přednesl ing. Bohumil Belada z Agrární komory ČR. 

Po přestávce se již ujali slova samotní chovatelé, kteří měli své přednášky zaměřené na management chovu holštýnského skotu a srovnání odlišných technologií dojení. V druhém bloku vystoupili Ing. Pavel Dvořák, ředitel DZV NOVA s přednáškou Management stáda v DZV NOVA, a.s. a první zkušenosti z provozu nové stáje v Petrovicích. Zootechnici Ivo Pospíchal z Agrodružstva Blížkovice a Martin Braun ze společnosti Rozvodí Černov informovali o zkušenostech s kruhovou robotickou dojírnou. Tomáš Dobiáš přinesl zajímavosti z chovu a dojení ve společnosti ZEPO Bohuslavice a Jiří Fangl srovnal dojení na dvou farmách ZD Sloupnice - robotickou stáj v Řetové a novou poloautomatickou kruhovou dojírnu v Dolní Sloupnici. 

Článek je převzat z hostein.cz, na této stránce jsou i linky na prezentace, které na setkání zazněly