Nadějní budoucí veterináři a zemědělci v Itálii

Firma SCHAUMANN ČR s.r.o. se jako hlavní partner SZEŠ Lanškroun zúčastnila spolu se žáky školy a ředitelem Ing. D. Hruškou největší italské výstavy zaměřené na hospodářská zvířata a zemědělskou techniku Fiera Agricola 2018 ve Veroně.
Na střední škole poskytujeme poradenství v oblasti výživy hospodářských zvířat již mnoho let. Nyní vedení školy projevilo zájem o účast na výše zmíněné výstavě ve Veroně, a tak jsme se společně pustili do přípravy jalovic, které se měly výstavy účastnit. Taktéž jsme žákům poskytli reklamní oblečení a materiály.
Do Itálie jsme původně měli vést 3 jalovice plemene Holštýn. Žáci si měli jalovice sami předvádět a spolu se zkušeným fiterem Lukášem Výborným z ČMSCH je i připravit těsně před samotným vystavováním. Bohužel nákazová situace v Itálii (blízko Verony ohnisko Bluetongue ) tomu chtěla, že jalovice musely zůstat v ČR, abychom předešly zbytečným možným problémům. Nakonec si tedy žáci chystali zvířata několik týdnů dopředu, a to přímo na školním statku v Lanškrouně. A poté bylo natočeno krátké video o přípravě a správném výstavním předvedením zvířat.
Tudíž jsme nakonec vyrazili bez zvířat. Ve Veroně jsme strávili celkem 3 dny, přičemž 2 dny k tomu trvala cesta autem.
Kromě plemene Holštýn byly k vidění i plemena další a to: Brown Swiss, Piemontese, Chianina, Charolais, buvoli a další.
Všechny 3 dny, které jsme navštěvovali výstaviště, se vystavovala zvířata. Již zmíněná plemena krav, ale i malí přežvýkavci a koně. Součástí vystavovaných zvířat bylo i asi 100 králíků.
Pro zvířata byl vyhrazen pavilon 10. Ovšem v dalších asi 11 pavilonech probíhala výstava též. Vystavovaly se hlavně zemědělské stroje ( Claas, John Deere, Lamborghini.... )
Zajímavostí je, že součástí Fiera Agricola 2018 byl i první Limousine Open. Celkem za 5 výstavních dní se vystřídala zvířata z 13 evropských zemí.
Nejzajímavější akcí výstavy ovšem shledávám aukci vybraných embryí, jalovic a krav, která se konala v pátek večer, den před naším odjezdem domů.
Cesta zpět do ČR proběhla hladce, a tak jsme se opět mohli pustit do další práce se zvířaty a s tím i související výukou žáků SZEŠ Lanškroun.


                                MVDr. Martina Soukupová
                                SCHAUMANN ČR s.r.o.

 

Váš partner

SCHAUMANN ČR s.r.o.

Tel: +420 383 339 110
Fax: +420 383 339 111