Jubilejní ročník plemenné výstavy v Opařanech

24.05.2018 - Reportáž z www.agropress.cz


Pohár v kategorii Starších krav získala dcera býka RUREX z Agra Březnice a.s.

(text celé reportáže včetně fotografií můžete přečíst na tomto odkazu)

 

Za hojné účasti chovatelů, zástupců zemědělských firem a návštěvníků se dne 24. 5. 2018 konal jubilejní XX. ročník výstavy plemenného skotu v Opařanech. Během dvaceti let se na předvadišti v Řepci předvedlo 85 vystavovatelů, 697 krav českého strakatého plemene a 505 krav holštýnského plemene. Již šestkrát se v Opařanech konala Národní výstava českého strakatého plemene. Letošní rok se v Řepci sešlo 56 plemenných zvířat holštýnského a českého strakatého plemene.

Jako první se na předvadišti předvedlo holštýnské plemeno, které bylo v rámci výstavy rozděleno na dvě věkové kategorie, a to Mladé krávy a Starší krávy. Výstavě holštýnského skotu soudcoval bonitér Luboš Vogeltanz. V kategorii Mladé krávy zvítězila dcera býka Missouri ze ZD Krásná Hora nad Vltavou a.s. Jedno první místo ZD Krásná Hora nad Vltavou a.s. nestačilo a bodovalo i v kategorii Starších krav, kde zvítězila ZORA po býkovi Atwood. Ocenění za nejlepší vemeno si odvezli na Zemědělskou farmu „Rolnička“ Lipanovice. Ve finále se utkaly dvě první krávy z kategorie Mladších krav a dvě první krávy z kategorie Starších krav. Celkovou šampionkou výstavy se stála starší kráva ZORA ze ZD Krásná Hora nad Vltavou a.s.

 

O titul holštýnské šampionky se utkali následující vystavovatelé:

AGRODAM Hořepík, s.r.o., Agropodnik Košetice, a.s., Ing Radek Cihlář, Rozvodí spol. s r.o. Černov, Střední zemědělská škola Lanškroun, VOD Zdislavice, Zemědělská farma „Rolnička“ Lipanovice, ZD „VYSOČINA“ Želiv, ZD Čechtice, ZD Krásná Hora nad Vltavou a.s.

 

VÝSLEDKY – holštýnské plemeno
Mladé krávy

1. K-H Missouri Serena – ZD Krásná Hora nad Vltavou a.s. – 418 232 921 (NXB-458 Missouri x NXB-035 Bookem)

2. Prvotelka – Ing. Radek Cihlář – 427 470 921 (NEO-513 Silver x NEA-740 Jeeves)

3. TIFANY – Zemědělská farma „Rolnička“ Lipanovice – 678 293 931 (NXB-148 Halogen x NEA-871 Explode)

Starší krávy

1. KRA-HO Zora – ZD Krásná Hora nad Vltavou a.s. – 394 531 921 (NXB-033 Atwood x NXA-644 Fibrax)

2. Rolnička Mimi – Zemědělská farma „Rolnička“ Lipanovice – 479 635 931 (NEO-092 Aloiso x NXA-597 Glen)

3. KRA-HO Angelina – ZD Krásná Hora nad Vltavou a.s. – 394 584 921 (NXB-033 Atwood x NXA-686 Planet)

Nejlepší vemeno

Rolnička Mimi – Zemědělská farma „Rolnička“ Lipanovice – 479 635 931 (NEO-092 Aloiso x NXA-597 Glen)

Šampionka holštýnského plemene

KRA-HO Zora – ZD Krásná Hora nad Vltavou a.s. – 394 531 921 (NXB-033 Atwood x NXA-644 Fibrax)

 

Druhé na scénu přichází plemeno české strakaté. Rozhodčím přehlídky byl Ing. Jiří Andrýsek. Krávy byly rozděleny také do dvou kategorii, obdobně jako u holštýnského plemene. Šampionka českého strakatého plemene nepřevzala pouze pohár šampionky, ale i putovní pohár Františka Švadleny, který se  předává v rámci „Memoriálu Františka Švadleny“ jako vzpomínka na pana Švadlenu, dlouholetého předsedu družstva, který se zasloužil o znovuzavedení výstavy v roce 1999. První místo v kategorii Mladé krávy putovalo do VOD se sídlem v Kámeně. Pohár v kategorii Starších krav získala dcera býka RUREX z Agra Březnice a.s. Nejlepším vemenem se pyšnila vítězka kategorie Mladších krav ATCHAFALAYA z VOD se sídlem v Kámeně. Ta rovněž zazářila i v samotném finále a stala se celkovou šampionkou českého strakatého plemene.

 

V rámci českého strakatého plemene vystavovali:

AGRA Březnice a.s., Nahořanská a.s. Nahořany, ProAgro Radešínská Svratka a.s., Příkosická zemědělská a.s., VOD se sídlem v Kámeně, VOD Zdislavice, Zemědělská společnost Nalžovice a.s., ZD Krásná Hora nad Vltavou s.s., ZD Opařany, ZVS Nemyšl s.r.o.

 

V samotném závěru je potřeba zmínit i samotné vodiče, kteří s velkou grácií odvodili vybraná zvířata. Nejlepšími vodiči výstavy se stali:

Kateřina Šestáková – Střední zemědělská škola v Poděbradech (v rámci výstavy českého strakatého plemene)

Stanislav Kulanda – ZD Krásná Hora nad Vltavou

Jubilejní ročník doprovázel již tradičně Den techniky. Nechyběla ani rozsáhlá prezence mnoha zemědělských firem, živá hudba a bohaté občerstvení.
 

Závěrem…
Závěrem bychom chtěli poděkovat všem chovatelům, kteří uvolnili své dojnice na výstavu a podíleli se společně s vodiči a pořadateli na skvělé atmosféře celé výstavy. My se opět těšíme na další ročník do Opařan!

Váš partner

SCHAUMANN ČR s.r.o.

Tel: +420 383 339 110
Fax: +420 383 339 111