6. chovatelský den v Košeticích

Reportáž z Agropress.cz

 

V Košeticích bodoval VOD Kámen a ZDV Novoveselsko
V areálu Agropodniku Košetice, kde tradice chovatelských dnů započala v roce 2008, jsme se sešli již po šesté. Letošní ročník, který se konal 21. 6. 2018, rozhodně nebyl o troškaření. Rozsáhlý areál chovatelského dne byl velmi naplněn, a to nejen výstavními zvířaty pro soutěžní přehlídku, ale i zvířaty mimo přehlídku, prezentujícími firmami a atrakcemi pro děti i dospělé.

V rámci soutěžní přehlídky se během dopoledne představilo plemeno české strakaté i holštýnské. Plemenice českého strakatého plemene započaly soutěž. Celkově jich na předvadišti zabojovalo 19. Volila se nejlepší prvotelka, nejlepší starší kráva, šampionka výstavy a nejlepší vemeno. Naše národní plemeno prezentovaly následující podniky: VOD se sídlem Kámeně, PROAGRO Radešínská Svratka, VOD Zdislavice, ZD Krásná Hora nad Vltavou, AGRA Březnice, ZVS Nemyšl, ZS Nalžovice a Zemědělské družstvo Opařany.

 

Soutěžní přehlídku hodnotil šlechtitel Svazu chovatelů českého strakatého skotu Ing. Jiří Andrýsek. Skupinu prvotelek ovládla již dobře známá CZ 628 080 961 Atchafalaya z VOD se sídlem v Kámeně. V kategorii starší krav zabodovala kráva CZ 387 292 921 z VOD Zdislavice, která je v současné době na druhé laktaci. Atchafalaya z VOD se sídlem v Kámeně, tak jako v Opařanech, ovládla i výstavu v Košeticích. V samotném finále díky výraznějšímu oslavení, skvělé harmonii těla i přednímu upnutí vemene porazila nejlepší starší krávu ze Zdislavic. Nakonec neodcházela „pouze“ s titulem za nejlepší prvotelku a šampionku výstavy, ale získala i pohár za nejlepší vemeno.

Po našem národním plemenu následovala plemeno ryze mléčné holštýnské. Na předvadišti se holštýnky představily v mnohem větším počtu než ČESTR, celkově se jich předvedlo 37. Soutěžní přehlídku hodnotil ostřílený bonitér ze Svazu chovatelů holštýnského skotu Ing. Ladislav Vondrášek. Holštýnské plemeno přivezli do soutěžní přehlídky následující podniky: Agrodružstvo Vyšetice, Agropodnik Košetice, ZOD Božejov, ZD Čechtice, Rozvodí Černov, Agrodam Hořepník, Ing. Radek Cihlář, ZOD Hořice, VOD Zdislavice, ZDV Novoveselsko, Mléčná farma Želiv, ZOD Hořice – Koberovice a ZF Rolnička Lipanovice.

V kategorii prvotelky zabodovala prvotelka po býkovi Trigger z podniku Agropodik Košetice. Pohár za nejlepší starší krávu putoval do podniku ZDV Novoveselsko pro dojnice Mirku, která je v současné době na druhé laktaci s tučností 4, 5 % a obsahem bílkovin 3, 54 %. V samotném finále se utkalo šest plemenic. Finále ovládna nejlepší starší kráva Mirka ze ZDV Novoveselko. Pohár za nejlepší vemeno putoval také starší krávě, a to plemenici CZ 611 956 961 Želiv Johanka do podniku Mléčná farma Želiv.

Po ukončen soutěžních přehlídek následoval bohatý program. Mnoho dětí zápasilo s elektrickým býkem, vyzkoušelo si simulátor dojení nebo využily projížďky v kočáru. Starší věkové kategorii daly raději přednost příjemnému posezení ve stanech doplněné o vydatné občerstvení. Zajímavým zpestřením byla dřevorubecká show a vystoupení hudební skupiny.

Závěrem…
Závěrem bychom chtěli poděkovat všem chovatelům, kteří uvolnili své dojnice na výstavu a podíleli se společně s vodiči a pořadateli na skvělé atmosféře celé výstavy. My se opět těšíme na další ročník do Košetic, který nás čeká za dva roky.  V další části článku připojujeme fotografie z celé výstavy a kompletní výsledky.

Šampionka plemene ČESTR – Atchafalaya z VOD se sídlem v Kámeně
Šampionka plemene holštýn – Mirka z ZDV Novoveselsko
Náš stánek opět plný celý den :-)

Váš partner

SCHAUMANN ČR s.r.o.

Tel: +420 383 339 110
Fax: +420 383 339 111