Střední zemědělská škola a Střední odborná škola Poděbrady

Jak sestavit správnou krmnou dávku pro hospodářská zvířata? Kolik nás krmení pro jednu krávu za den bude stát? Jak nahradit chybějící živiny v krmné dávce skotu….?. To vše jsme si mohli vyzkoušet na praktickém cvičení pod vedením Ing. Dušana Kořínka PhD.

Za skvělé spolupráce s firmou Schaumann jsme se učili pracovat s programem na výpočet správné krmné dávky pro skot. Sestavovali jsme krmnou dávku pro dojnice na první a druhé laktaci. V programu lze kombinovat různé druhy krmiv, navolit si přibližnou dávku a cenu produktu. Dále jsme se dozvěděli, zda námi sestavená krmná dávka má všechny potřebné živiny pro skot, dobrou bilanci živin a zda nás ekonomicky vyjde přijatelně. Celý program je velice jednoduchý na ovládání, takže si s ním poradí i počítačový laik.
Po sestavení krmných dávek jsme měli možnost nahlédnout v zootechnickém programu Moomle do stájové evidence školního statku a zmapovat si ,,život“ jednotlivé krávy (základní zootechnické údaje, denní nádoj, březost, reprodukční údaje, zdraví atd.). Toto praktické cvičení všem přineslo mnoho nových užitečných informací, které se jak u následující maturity tak i dále v životě rozhodně neztratí. Děkujeme za tuto příležitost.
 
Hesová Kamila, 4.A, SZEŚ Poděbrady

Váš partner

SCHAUMANN ČR s.r.o.

Tel: +420 383 339 110
Fax: +420 383 339 111